Vishay/Dale RNC55H20R0FRBSL
RNC55H20R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H20R0FRBSL
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H20R0FRBSL.pdf
Availability of RNC55H20R0FRBSL
QUANTITY
RNC55H20R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H20R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H20R0FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H20R0FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H20R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H20R0FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H20R0FRBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 26POS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.156 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN RECT R/A 4 ROW 140 POS datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf