Vishay/Dale RNC55H20R0FSR36
RNC55H20R0FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H20R0FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H20R0FSR36.pdf
Availability of RNC55H20R0FSR36
QUANTITY
RNC55H20R0FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H20R0FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H20R0FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H20R0FSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H20R0FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H20R0FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H20R0FSR36
TRIMMER 220 OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 9.7A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC CTLR RF DETECTOR UMAX datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 9.5A datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf