Vishay/Dale RNC55H2100BSBSL
RNC55H2100BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2100BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2100BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2100BSBSL
QUANTITY
RNC55H2100BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2100BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2100BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)210
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2100BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2100BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2100BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2100BSBSL
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL SEALING CAP ATTACHMENT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 310VAC datasheet.pdf