Vishay/Dale RNC55H2101BSRE6
RNC55H2101BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101BSRE6
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2101BSRE6
QUANTITY
RNC55H2101BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2101BSRE6
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 32VDC datasheet.pdf