Vishay/Dale RNC55H2101BSRSL
RNC55H2101BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101BSRSL
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101BSRSL.pdf
Availability of RNC55H2101BSRSL
QUANTITY
RNC55H2101BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2101BSRSL
TEST BOARD FOR 7488910157 ANT datasheet.pdf
GRIP MATERIAL 4" CIR BLK 5/PK datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2635-12 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 16 POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
BLANKING PIECE PG29 GREY TPE datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf