Vishay/Dale RNC55H2101FSBSL
RNC55H2101FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2101FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2101FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2101FSBSL
QUANTITY
RNC55H2101FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2101FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2101FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2101FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2101FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2101FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2101FSBSL
ROUND SPACER M6 PVC 1-1/4" datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V C0G 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 5SO datasheet.pdf
OSC SO 212.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf