Vishay/Dale RNC55H2103DSRE6
RNC55H2103DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2103DSRE6
Brief Description
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2103DSRE6.pdf
Availability of RNC55H2103DSRE6
QUANTITY
RNC55H2103DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2103DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2103DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2103DSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2103DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2103DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2103DSRE6
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .3W STER 8SOIC datasheet.pdf
ENERCHIP EP ENERGY HARVEST EVAL datasheet.pdf
RES SMD 2.52KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V/1.8V 0.3A 10TDFN datasheet.pdf
CAP TANT 70UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
PCI EXPRESS 2X32 POS BK datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf