Vishay/Dale RNC55H2131DSB14
RNC55H2131DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2131DSB14
Brief Description
RES 2.13K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2131DSB14.pdf
Availability of RNC55H2131DSB14
QUANTITY
RNC55H2131DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2131DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2131DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.13k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2131DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2131DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2131DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2131DSB14
CONN HEADER VERT 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 45NS 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
ISOLATED AMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 601W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
TRANSFORMER 1:6 1-300MHZ SMT datasheet.pdf
CAP FILM 51NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf