Vishay/Dale RNC55H2150BSRE6
RNC55H2150BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2150BSRE6
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2150BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2150BSRE6
QUANTITY
RNC55H2150BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2150BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2150BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2150BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2150BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2150BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2150BSRE6
JUMPER-H1507TR/A3049S/H1505TR10" datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
KIT CONN TQFP44 FOR ST7MDT20J datasheet.pdf
LED OSTAR PROJ 4CHIP AMB/GRN/BLU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VAC 10 PC datasheet.pdf