Vishay/Dale RNC55H2151BRR36
RNC55H2151BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151BRR36
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151BRR36.pdf
Availability of RNC55H2151BRR36
QUANTITY
RNC55H2151BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151BRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151BRR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151BRR36 Details Description
Related parts for RNC55H2151BRR36
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
GAUGE RING FOR 10A D01 FUSE RED datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 60V 1000W datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 2W DO204AL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf