Vishay/Dale RNC55H2151BSRE6
RNC55H2151BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151BSRE6
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2151BSRE6
QUANTITY
RNC55H2151BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2151BSRE6
Connector Quick Connect Receptacle 22-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SC-82AB datasheet.pdf
CAP TANCERAM HIGH CV X5R KITS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 54MA 33 OHM TH datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP E, AFS 2 , datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf