Vishay/Dale RNC55H2151FRB14
RNC55H2151FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151FRB14.pdf
Availability of RNC55H2151FRB14
QUANTITY
RNC55H2151FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2151FRB14
IC REG LDO 1.65V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 1.8V OE SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 250MM 1.32 datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT PIN datasheet.pdf