Vishay/Dale RNC55H2151FSR36
RNC55H2151FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151FSR36
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151FSR36.pdf
Availability of RNC55H2151FSR36
QUANTITY
RNC55H2151FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151FSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2151FSR36
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS INLINE SCKT datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BRIDGE INNER PANEL FITS 1600H datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 900V RADIAL datasheet.pdf