Vishay/Dale RNC55H2151FSRE6
RNC55H2151FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2151FSRE6
Brief Description
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2151FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2151FSRE6
QUANTITY
RNC55H2151FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2151FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2151FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2151FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2151FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2151FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2151FSRE6
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 240POS 4ROW VERT T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.2A 4SSON datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IR CON 16S PIN CRIMP 20-24 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE 315A 900V 00TN/80 AR datasheet.pdf