Vishay/Dale RNC55H2153FMB14
RNC55H2153FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2153FMB14
Brief Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2153FMB14.pdf
Availability of RNC55H2153FMB14
QUANTITY
RNC55H2153FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2153FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2153FMB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2153FMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2153FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2153FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2153FMB14
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.67A 95.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 6.49KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO220AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
A4 INDEX DRIVE SINGLE PHASE datasheet.pdf
CONN COUPLER 30A 240V 5FT CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf