Vishay/Dale RNC55H2180BRB14
RNC55H2180BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2180BRB14
Brief Description
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2180BRB14.pdf
Availability of RNC55H2180BRB14
QUANTITY
RNC55H2180BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2180BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2180BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2180BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2180BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2180BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2180BRB14
TRANS PNP 150V 0.2A SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS W/FLANGE&INSE datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 3.5A TSMT8 datasheet.pdf