Vishay/Dale RNC55H2180BRB14
RNC55H2180BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2180BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 218 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2180BRB14.pdf
Availability of RNC55H2180BRB14
QUANTITY
RNC55H2180BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2180BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2180BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2180BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2180BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2180BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2180BRB14
PLATE ALUMINUM BOTTOM 4" X 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE CERM 5X25MM M/TL .125A 250V datasheet.pdf
MACHINE SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT RED LC 0.52" CC datasheet.pdf