Vishay/Dale RNC55H2191BSB14
RNC55H2191BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2191BSB14
Brief Description
RES 2.19K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2191BSB14.pdf
Availability of RNC55H2191BSB14
QUANTITY
RNC55H2191BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2191BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2191BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2191BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2191BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2191BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2191BSB14
JUMPER-H9992TR/1853BR/H9992TR 3" datasheet.pdf
BOARD EVALUATION DPP CAT4240A datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 200V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf