Vishay/Dale RNC55H21R0BSRSL
RNC55H21R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R0BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55H21R0BSRSL
QUANTITY
RNC55H21R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R0BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R0BSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H21R0BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 27POS datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP ADJ 50MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 19-56V 450MA datasheet.pdf
RES 511 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 55.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HDM W/FA SAPR130F190F K CUTS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 15W datasheet.pdf