Vishay/Dale RNC55H21R3BSB14
RNC55H21R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R3BSB14
Brief Description
RES 21.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R3BSB14.pdf
Availability of RNC55H21R3BSB14
QUANTITY
RNC55H21R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R3BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H21R3BSB14
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT TIN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 9.2A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
MINITEK PWR3.0 VT HEADER datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 9A datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf