Vishay/Dale RNC55H21R8BSB14
RNC55H21R8BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H21R8BSB14
Brief Description
RES 21.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H21R8BSB14.pdf
Availability of RNC55H21R8BSB14
QUANTITY
RNC55H21R8BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H21R8BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H21R8BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)21.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H21R8BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H21R8BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H21R8BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H21R8BSB14
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 20POS datasheet.pdf