Vishay/Dale RNC55H2202FSRE6
RNC55H2202FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2202FSRE6
Brief Description
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2202FSRE6.pdf
Availability of RNC55H2202FSRE6
QUANTITY
RNC55H2202FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2202FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2202FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2202FSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2202FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2202FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2202FSRE6
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC/DAC 12BIT W/FIFO 36WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf