Vishay/Dale RNC55H2210FRB14
RNC55H2210FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2210FRB14
Brief Description
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2210FRB14.pdf
Availability of RNC55H2210FRB14
QUANTITY
RNC55H2210FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2210FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2210FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2210FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2210FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2210FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2210FRB14
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
JUMPER W-GRIP TEST SLOT .1" GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 1" 1.69" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.34K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf