Vishay/Dale RNC55H2211BRBSL
RNC55H2211BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211BRBSL
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2211BRBSL
QUANTITY
RNC55H2211BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2211BRBSL
TERM DISC W/PLUG 400V 10A WM BG datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 2POS 3.5MM datasheet.pdf
CONN CABLE ASSY A-D 36AWG 1.5M datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
STOP PAWL SPRING 173930 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 300MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf