Vishay/Dale RNC55H2211BSR36
RNC55H2211BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211BSR36
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211BSR36.pdf
Availability of RNC55H2211BSR36
QUANTITY
RNC55H2211BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2211BSR36
PLUG CONTACT SHROUD SPR 22AWG BL datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IMCV-MEDIALINX, TX/SSFX-SM1550/P datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO262-3 datasheet.pdf
CTV 27C 19#20 4#16 4#12 SKT PL datasheet.pdf
M801 85C 85#23 SKT PLUG OM datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf