Vishay/Dale RNC55H2211FPB14
RNC55H2211FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211FPB14.pdf
Availability of RNC55H2211FPB14
QUANTITY
RNC55H2211FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211FPB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H2211FPB14
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
GDT 300V 15% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf