Vishay/Dale RNC55H2211FRB14
RNC55H2211FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2211FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2211FRB14.pdf
Availability of RNC55H2211FRB14
QUANTITY
RNC55H2211FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2211FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2211FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2211FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2211FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2211FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2211FRB14
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
VENTED DOOR TO FIT 2 BAY CABINET datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING 32POS PB GR MED datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS datasheet.pdf
HDWR CW TAP PROBE TIP VSPA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf