Vishay/Dale RNC55H2212DSR36
RNC55H2212DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2212DSR36
Brief Description
RES 22.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2212DSR36.pdf
Availability of RNC55H2212DSR36
QUANTITY
RNC55H2212DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2212DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2212DSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2212DSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2212DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2212DSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2212DSR36
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TAS5508B/TAS5122 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 17.8 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf