Vishay/Dale RNC55H2213BSRE6
RNC55H2213BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2213BSRE6
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2213BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2213BSRE6
QUANTITY
RNC55H2213BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2213BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2213BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2213BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2213BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2213BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2213BSRE6
CAP ALUM 15UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
HEAT-RESISTANT PROX SWITCH,2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 9-V-3 81 P20 R72 datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 10C MTG END datasheet.pdf