Vishay/Dale RNC55H2213FSBSL
RNC55H2213FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2213FSBSL
Brief Description
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2213FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2213FSBSL
QUANTITY
RNC55H2213FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2213FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2213FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2213FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2213FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2213FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2213FSBSL
RES 43.2 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 22V datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 7POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf