Vishay/Dale RNC55H2241BSB14
RNC55H2241BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2241BSB14
Brief Description
RES 2.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2241BSB14.pdf
Availability of RNC55H2241BSB14
QUANTITY
RNC55H2241BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2241BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2241BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2241BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2241BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2241BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2241BSB14
CONN HOUSING 26POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
IC OTP 512KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
IC BIAS SUPPLY LCD DIG ADJ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 3POS datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSTOP ROLLER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf