Vishay/Dale RNC55H2260FSRSL
RNC55H2260FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2260FSRSL
Brief Description
RES 226 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2260FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2260FSRSL
QUANTITY
RNC55H2260FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2260FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2260FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2260FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2260FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2260FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2260FSRSL
LINE CONDITIONER 1200W 4OUTLET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CORD NEMA5-15P C13SVT 9'10" 18/3 datasheet.pdf
CAP CER 8000PF 400VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ 1.8V CMOS SMD datasheet.pdf