Vishay/Dale RNC55H2261BRBSL
RNC55H2261BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2261BRBSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2261BRBSL.pdf
Availability of RNC55H2261BRBSL
QUANTITY
RNC55H2261BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2261BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2261BRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2261BRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2261BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2261BRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2261BRBSL
JUMPER-H1501TR/A2015G/H1501TR 12 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.90V LOW SOT23B-3 datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf