Vishay/Dale RNC55H2261BRRSL
RNC55H2261BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2261BRRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2261BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2261BRRSL
QUANTITY
RNC55H2261BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2261BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2261BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2261BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2261BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2261BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2261BRRSL
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
CABLE 4POS M12 PLUG-WIRE 10M datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BZ STAND BASIC SW SPDT CIRCUITRY datasheet.pdf
AUTO SOCKET datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 478POS GOLD datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf