Vishay/Dale RNC55H22R1DSB14
RNC55H22R1DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H22R1DSB14
Brief Description
RES 22.1 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H22R1DSB14.pdf
Availability of RNC55H22R1DSB14
QUANTITY
RNC55H22R1DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H22R1DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H22R1DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H22R1DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H22R1DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H22R1DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H22R1DSB14
RES 12.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP 40MHZ TO 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W D 32TQFN datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
MICRO 9C P 18" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
DIODE SW 1A 200V 150NS DO204AL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf