Vishay/Dale RNC55H22R6FSRSL
RNC55H22R6FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H22R6FSRSL
Brief Description
RES 22.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H22R6FSRSL.pdf
Availability of RNC55H22R6FSRSL
QUANTITY
RNC55H22R6FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H22R6FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H22R6FSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H22R6FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H22R6FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H22R6FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H22R6FSRSL
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 8POS datasheet.pdf
2P JUNIOR-TIMER GEH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf