Vishay/Dale RNC55H2320BSB14
RNC55H2320BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2320BSB14
Brief Description
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2320BSB14.pdf
Availability of RNC55H2320BSB14
QUANTITY
RNC55H2320BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2320BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2320BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2320BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2320BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2320BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2320BSB14
JTAG-BOOSTER FOR ADSP-21XXX 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf
TC1 INTRINSIC BLUE COVER BULK datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf