Vishay/Dale RNC55H2323FPBSL
RNC55H2323FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2323FPBSL
Brief Description
RES 232K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2323FPBSL.pdf
Availability of RNC55H2323FPBSL
QUANTITY
RNC55H2323FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2323FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2323FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)232k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2323FPBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2323FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2323FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H2323FPBSL
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC EPROM UV 256KBIT 45NS 28CDIP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC PSOC 16K FLASH 1K 44LQFP datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.5GHZ SMD WIMAX datasheet.pdf
IC FPGA 266 I/O 484FBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AMP DUOPLUG MK II CON. 3-20 PO datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 17A 2.1 MOHM SMD datasheet.pdf