Vishay/Dale RNC55H2340BRB14
RNC55H2340BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2340BRB14
Brief Description
RES 234 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2340BRB14.pdf
Availability of RNC55H2340BRB14
QUANTITY
RNC55H2340BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2340BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2340BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)234
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2340BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2340BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2340BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2340BRB14
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 73.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY 4PDT 120VAC datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
S4 MONO,0.8MPIX,NPN,13X11.6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 3POS CRIMP datasheet.pdf