Vishay/Dale RNC55H2341BSRE6
RNC55H2341BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2341BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2341BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2341BSRE6
QUANTITY
RNC55H2341BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2341BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2341BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2341BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2341BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2341BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2341BSRE6
IC SDRAM 256MBIT 167MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 6.3V 20% 5829 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 4CH TRANS 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIP CABLE 4POS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 198MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf