Vishay/Dale RNC55H2341DSBSL
RNC55H2341DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2341DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.34K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2341DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2341DSBSL
QUANTITY
RNC55H2341DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2341DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2341DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.34k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2341DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2341DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2341DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2341DSBSL
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN T-ADAPTER 5P-5P/5P F-F/M datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 02-3 datasheet.pdf
SGE-225-4-2440L 00900M SFTY EDGE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CSTR,STR,BF,USFT datasheet.pdf
CONN F TYPE JACK STR 75OHM SLDR datasheet.pdf
220UF 35V 8X20 85C AXI datasheet.pdf