Vishay/Dale RNC55H2342DPBSL
RNC55H2342DPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2342DPBSL
Brief Description
RES 23.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2342DPBSL.pdf
Availability of RNC55H2342DPBSL
QUANTITY
RNC55H2342DPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2342DPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2342DPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2342DPBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2342DPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2342DPBSL Details Description
Related parts for RNC55H2342DPBSL
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RING NON-INSUL 14-16AWG #6 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS datasheet.pdf