Vishay/Dale RNC55H2343BRB14
RNC55H2343BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2343BRB14
Brief Description
RES 234K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2343BRB14.pdf
Availability of RNC55H2343BRB14
QUANTITY
RNC55H2343BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2343BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2343BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)234k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2343BRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2343BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2343BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2343BRB14
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/10/90G 3.2SN BK R datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.1A DFN1006B-3 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf