Vishay/Dale RNC55H2370FMB14
RNC55H2370FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2370FMB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2370FMB14.pdf
Availability of RNC55H2370FMB14
QUANTITY
RNC55H2370FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2370FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2370FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2370FMB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2370FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2370FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H2370FMB14
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 500MA 600 MOHM datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf