Vishay/Dale RNC55H2371BSB14
RNC55H2371BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2371BSB14
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2371BSB14.pdf
Availability of RNC55H2371BSB14
QUANTITY
RNC55H2371BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2371BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2371BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2371BSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2371BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2371BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2371BSB14
IC MUX/DEMUX VID SW QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 35NS 32SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf