Vishay/Dale RNC55H2371DSRSL
RNC55H2371DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2371DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2371DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2371DSRSL
QUANTITY
RNC55H2371DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2371DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2371DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2371DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2371DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2371DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2371DSRSL
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO-220D datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 7W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 1% 5W 3921 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf