Vishay/Dale RNC55H2401FRBSL
RNC55H2401FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2401FRBSL
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2401FRBSL.pdf
Availability of RNC55H2401FRBSL
QUANTITY
RNC55H2401FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2401FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2401FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2401FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2401FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2401FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2401FRBSL
CONN RECEPT 80POS 3MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC CK505 VREG RES 56-SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 60V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf