Vishay/Dale RNC55H2430BSRE6
RNC55H2430BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2430BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2430BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2430BSRE6
QUANTITY
RNC55H2430BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2430BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2430BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2430BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2430BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2430BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2430BSRE6
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 260MW SOT723 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.6V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
RES MO 1/2W 910 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIN HEADER 6POS U-M-N-L RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf