Vishay/Dale RNC55H2430FRB14
RNC55H2430FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2430FRB14
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2430FRB14.pdf
Availability of RNC55H2430FRB14
QUANTITY
RNC55H2430FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2430FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2430FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2430FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2430FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2430FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2430FRB14
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMYQ-1854-D datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.92A 100 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
LED ARRAY 9MM 3000K 90CRI 780LM datasheet.pdf
DEVICE SERVER STD/SECURE SER datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf