Vishay/Dale RNC55H2432FMRSL
RNC55H2432FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2432FMRSL
Brief Description
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2432FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2432FMRSL
QUANTITY
RNC55H2432FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2432FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2432FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2432FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2432FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2432FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2432FMRSL
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 40KHZ datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
MOTHER BOARD FOR 4DGT DISPLAY datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 1 HOLE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RELAY REED SPST 2A 24V datasheet.pdf